top of page

Hvordan spare penger på mat



I dag vil jeg dele mine tips på hvordan jeg sparer penger på mat. Mat er noe vi alle må ha, og noe som fort kan bli en stor utgift hver måned. Er man en familie på 4 eller student er det likevel bra å ha mer oversikt over utgiftene.



Se på gram i forhold til pris


La oss si at en pakke med 200 gram fryste blåbær koster 20 kr. Men så ser du at de har en større pakke på 500 gram til 35 kr. Da vil det lønne seg å kjøpe pakken på 500 g siden du får mer blåbær per krone, og dette er en vare som skal være fryst.



Unngå svinn


Unngå å kaste matrester. Har du middagsrester kan du bruke det som lunsj på jobben dagen etter. Har du et brød som er tørt kan du lage krutonger av det. Har du diverse grønnsaker som holder på å bli dårlige kan man bruke de i pizza eller suppe osv. Diverse urter kan fryses i poser. Bananer som er brune kan skrelles, fryses og brukes i smoothie. Og diverse melkeprodukter og tørrvareprodukter har litt lengre holdbarhet en hva som står markert. Spesielt hvis produktet ikke har blitt åpnet.



Lag ting fra bunnen av


Det finnes masse ferdig produkter i butikken som kan gjøre det enklere i en hektisk hverdag. Men likevel koster noen av disse produktene mye mer enn å lage det selv. Prøv å unngå ferdig produkter, å lag mest mulig fra bunnen av. Da slipper man også at maten inneholder mye tilsetningsstoffer og mye salt, slik ferdigmat ofte gjør. Jeg forstår de som kjøper indisk saus på glass, eller toro sauser hvor du bare tilsetter vann. Men det jeg ikke forstår er de som kjøper ferdig toast som er fryst og focaccia bakemix. Focaccia bakemixen er jo bare hvetemel og salt veid opp i en pose med høyere pris enn en hel pakke hvetemel.



Planlegging


Skriv ned en ukesmeny. Da slipper du å finne på hva du skal lage når du allerede er sulten. Planlegger man måltidene er det mye enklere å skrive en handleliste.

Handle 1 gang i uken eller hver andre uke


Ikke dra på butikken ofte. Det blir fort at jeg legger med noe lakris, brus eller annet som ikke er nødvendig.



Spis sunnere


Flere tror at det er dyrt å spise sunt. Men det blir egentlig bare dyrt om du kjøper økologisk spirulinapulver og den type ting. Et sunt kosthold kan spare deg mange tusen i året. Jeg ble veldig oppmerksom på dette når jeg kuttet ut kjøtt. En biff kan koste rundt 160 kr. Mens alle vegetarprodukter er mye billigere. Så ved å bruke andre kilder til protein, som bønner eller soya i f.eks. tacoen sparer man masse. (vegetarpølser er brukt i bilde over) Smågodt er ganske dyrt, spesielt hvis man kjøper det ofte. Man sparer også penger ved å spise sunt fordi man blir mindre syk.



Finn ut hvilke billige merker som er gode


Det finnes flere billigmerker som firstprice, x-tra osv. Uansett om jeg ikke liker alle produktene deres, finnes det noen som er nesten er som ‘’orginal’’ varene. Selv liker jeg faktisk tortillalefsene til firstprice.



Meal preppe


En måte å passe på at man spiser all maten man handler kan være å mealpreppe. Det kan gjøre hverdagen enklere siden da slipper du å ta mye oppvask hver dag. Bare pass på at du ikke lager for mange dager fremover, for etter 4 dager er du nok lei og maten begynner å bli gammel. Jeg bruker å gjøre max for de neste 3 dagene over ting som står i kjøleskapet. Men skal jeg fryse det ned lager jeg mer. Man kan også variere smakene på mealpreppen så det blir mer spennende. For eks hvis du lager overnight oats kan du ha forskjellige bær i hver porsjon.



Medlems fordeler


Diverse butikker har medlemskort og medlemsrabatter. Hvis du bare handler på Obs sparer du penger om du har medlemskort.



Har du noen tips som ikke er nevnt? Legg gjerne igjen en kommentar

Comentarios


bottom of page